7 BŁĘDÓW 7 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PODCZAS PROJEKTOWANIA ORAZ WYKONANIA INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

 

 

Poświęć zaledwie 3 minuty, a poznasz 7 najczęstszych błędów jakie są popełniane podczas projektowania oraz wykonania instalacji elektrycznych.

 

 

 

1. Za mało obwodów elektrycznych. Jest to częsty przypadek w projektach instalacji elektrycznych. Przy zbyt małej ilości zaprojektowanych obwodów, instalacja może ulec przegrzaniu, a co za tym idzie topieniu się izolacji. Dobra ilość zaprojektowanych obwodów daje nam możliwość tzw. rozproszenia obwodów, co nie dopuści do za dużego obciążenia.

2. Jeden wyłącznik różnicowoprądowy. Często w projektach spotykamy się z rozdzielnia, gdzie mamy tylko jeden wyłącznik różnicowoprądowy na cały dom. Jest to wielki błąd ze strony projektantów. Najlepszym  rozwiązaniem jest odseparować obwody oświetleniowe, gniazd, kuchni i kotłowni. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie przynajmniej 4 takich wyłączników. Da nam to możliwość np. w przypadku, gdy jakieś urządzenie zacznie robić zwarcie, szybciej zlokalizować oraz naprawić awarię, jak również zwiększy nasze bezpieczeństwo.

3. Za mała ilość gniazd w pomieszczeniach. Projektując instalację elektryczną należy pamiętać, aby użytkowanie jej było praktyczne. Projektując jedno bądź dwa gniazda w całym pomieszczeniu, przede wszystkim możemy mieć za małą ilość gniazd w stosunku do odbiorników. W dzisiejszych czasach w każdym pokoju jest przeważnie telewizor, ładowarka, laptop, lampka itd. Jeżeli mamy nie wystarczającą ilość gniazd zaczynamy podłączać mało estetyczne i widoczne przedłużacze.

4. Niechlujnie wykonana instalacja elektryczna. Zdarza się w wielu przypadkach, że wykonawca budując instalacje elektryczną nie przykłada się do swojej pracy. Przede wszystkim nie stosuje się do określonych odległości, jakie są wymagane oraz do stref w jakich można wykonać instalacje elektryczną. Skutkami takiego wykonania są ułożone przewody np. po skosie ściany, co może powodować przewiercenie przy montażu szafki bądź półki na książki.

5. Brak wykonanego uziemienia instalacji elektrycznej. Uziemienie najlepiej wybudować na etapie wykonywania fundamentów. Niestety wiele osób a czasami nawet wykonawców zapomina o tym. Zdarzały nam się przypadki, gdy została wykonana instalacja i został tylko wyprowadzony przewód uziemiający po za budynek, co powodowało brakiem uziemienia dla całej instalacji. Cała sprawa wychodziła podczas wykonywania przez nas pomiarów odbiorczych. Uziemienie instalacji elektrycznej jest to jedno z najważniejszych etapów podczas budowy instalacji elektrycznej.

6. Ułożenie nieodpowiednich kabli zewnątrz. Podczas budowy instalacji na zewnątrz budynku np. dla oświetlenia ogrodu, budynku, podłączenia domofonu, napędu do bramy, itp. należy pamiętać, aby zastosować odpowiednie kable, które są przystosowane do takich warunków. Ułożenie nieodpowiednich kabli na pewno skróci ich żywotność, co może spowodować w późniejszym czasie np. awarię.

 7. Brak okablowania sieci komputerowej oraz telewizyjnej. Jest jeden z większych błędów przy wykonywaniu całego zakresu związanego z instalacją elektryczną. Wprawdzie w dzisiejszych czasach większość sieci jest bezprzewodowych, jednak nie wszystko może prawidłowo funkcjonować i w późniejszym użytkowaniu mogą wystąpić liczne zakłócenia.

Czy przy powstawaniu instalacji w Waszych budynkach spotkaliście się z którymś z wymienionych przez nas błędów?

A może teraz planujecie instalacją elektryczną w swoim domu? Podzielcie się tym z nami.

Pozdrawiamy

Zespół AFM Instalacje Elektryczne