5 ETAPÓW POWSTANIA INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

 

W dzisiejszym poście chcielibyśmy przedstawić 5 etapów powstania isnstalacji elektrycznej, z jakimi musi się zmierzyć każdy inwestor budujący dom jednorodzinny:

 

1. Uzyskanie warunków technicznych od zakładu energetycznego na zasilanie placu budowy. Po uzyskaniu warunków przekazujemy je elektrykowi, który wybuduje nam rozdzielnie i przyłącze budowlane. Elektryk po wykonaniu przyłącza przygotowuje dla nas odpowiednie dokumenty z którymi udajemy się do zakładu podpisać umowę na prąd budowlany.

Brawo, mamy już prąd na działce i możemy rozpocząć budowę wymarzonego domu;

2. Projekt instalacji elektrycznej i jej wykonanie. W większości gotowych projektów domu, instalacja elektryczna jest w dużym stopniu nie dopracowana i nie funkcjonalna. Razem z elektrykiem spotykamy się na budowie (najlepiej jak są już wymurowane wszystkie ściany nośne i działowe), żeby omówić krok po kroku wszelkie potrzeby związane z funkcjonalnością instalacji. Po wszystkich uzgodnieniach wykonawca bierze się do roboty i wykonuje dla Was kolejny etap.

3. Następną rzeczą jest montaż rozdzielni elektrycznej wewnątrz budynku oraz wykonanie głównego przyłącza elektrycznego. Po tym etapie mamy już prąd w naszym nowo wybudowanym domu

4. Czwartym etapem jest tzw. biały montaż, czyli jednym słowem montaż gniazd, włączników oraz opraw. Ten etap jest wykonywany praktycznie na końcu budowy, gdy zostały nam do pomalowania jeszcze ściany oraz inne drobne rzeczy.

5. Ostatnim etapem który również jest niezwykle ważny, są to pomiary odbiorcze instalacji elektrycznej. Są one na tyle ważne, że bez nich nie oddamy naszego domu do użytku. Takie pomiary ważne są przez okres 5 lat od daty ich wystawienia. Razem z innymi dokumentami przekazujemy je do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Wszystkie powyższe etapy powinny być wykonane w najwyższą starannością oraz wiedzą techniczną, tak abyście nie mieli żadnych problemów związanych z instalacją elektryczną w najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat.

Jeżeli chcielibyście to możemy Wam pomóc przejść przez te wszystkie etapy budowy instalacji elektrycznej. Skontaktujcie się z nami. Spotkamy się i omówimy wszelkie aspekty związane z powstaniem instalacji elektrycznej w Waszym domu.

 

Pozdrawiamy
Zespół AFM Instalacje Elektryczne